Senate Representation by County
2023-2024 Session
County District : Members
Alamance 25: Amy S. Galey
Alexander 36: Eddie D. Settle
Alleghany 47: Ralph Hise
Anson 29: David W. Craven, Jr.
Ashe 47: Ralph Hise
Avery 47: Ralph Hise
Beaufort 2: Jim Perry
Bertie 3: Bobby Hanig
Bladen 9: Brent Jackson
Brunswick 8: Bill Rabon
Buncombe 46: Warren Daniel, 49: Julie Mayfield
Burke 46: Warren Daniel
Cabarrus 34: Paul Newton, 35: Todd Johnson
Caldwell 45: Dean Proctor, 47: Ralph Hise
Camden 3: Bobby Hanig
Carteret 1: Norman W. Sanderson
Caswell 23: Graig Meyer
Catawba 45: Dean Proctor
Chatham 20: Natalie S. Murdock
Cherokee 50: Kevin Corbin
Chowan 1: Norman W. Sanderson
Clay 50: Kevin Corbin
Cleveland 44: W. Ted Alexander
Columbus 8: Bill Rabon
Craven 2: Jim Perry
Cumberland 21: Tom McInnis, 19: Val Applewhite
Currituck 3: Bobby Hanig
Dare 1: Norman W. Sanderson
Davidson 30: Steve Jarvis
Davie 30: Steve Jarvis
Duplin 9: Brent Jackson
Durham 20: Natalie S. Murdock, 22: Mike Woodard
Edgecombe 5: Kandie D. Smith
Forsyth 31: Joyce Krawiec, 32: Paul A. Lowe, Jr.
Franklin 11: Lisa S. Barnes
Gaston 43: Brad Overcash, 44: W. Ted Alexander
Gates 3: Bobby Hanig
Graham 50: Kevin Corbin
Granville 18: Mary Wills Bode
Greene 4: E.S. "Buck" Newton
Guilford 26: Phil Berger, 27: Michael Garrett, 28: Gladys A. Robinson
Halifax 3: Bobby Hanig
Harnett 12: Jim Burgin
Haywood 47: Ralph Hise, 50: Kevin Corbin
Henderson 48: Timothy D. Moffitt
Hertford 3: Bobby Hanig
Hoke 24: Danny Earl Britt, Jr.
Hyde 1: Norman W. Sanderson
Iredell 37: Vickie Sawyer
Jackson 50: Kevin Corbin
Johnston 10: Benton G. Sawrey
Jones 9: Brent Jackson
Lee 12: Jim Burgin
Lenoir 2: Jim Perry
Lincoln 44: W. Ted Alexander
Macon 50: Kevin Corbin
Madison 47: Ralph Hise
Martin 3: Bobby Hanig
McDowell 46: Warren Daniel
Mecklenburg 37: Vickie Sawyer, 38: Mujtaba A. Mohammed, 39: DeAndrea Salvador, 40: Joyce Waddell, 41: Natasha R. Marcus, 42: Rachel Hunt
Mitchell 47: Ralph Hise
Montgomery 29: David W. Craven, Jr.
Moore 21: Tom McInnis
Nash 11: Lisa S. Barnes
New Hanover 8: Bill Rabon, 7: Michael V. Lee
Northampton 3: Bobby Hanig
Onslow 6: Michael A. Lazzara
Orange 23: Graig Meyer
Pamlico 1: Norman W. Sanderson
Pasquotank 1: Norman W. Sanderson
Pender 9: Brent Jackson
Perquimans 1: Norman W. Sanderson
Person 23: Graig Meyer
Pitt 5: Kandie D. Smith
Polk 48: Timothy D. Moffitt
Randolph 25: Amy S. Galey, 29: David W. Craven, Jr.
Richmond 29: David W. Craven, Jr.
Robeson 24: Danny Earl Britt, Jr.
Rockingham 26: Phil Berger
Rowan 33: Carl Ford
Rutherford 48: Timothy D. Moffitt
Sampson 12: Jim Burgin, 9: Brent Jackson
Scotland 24: Danny Earl Britt, Jr.
Stanly 33: Carl Ford
Stokes 31: Joyce Krawiec
Surry 36: Eddie D. Settle
Swain 50: Kevin Corbin
Transylvania 50: Kevin Corbin
Tyrrell 3: Bobby Hanig
Union 29: David W. Craven, Jr., 35: Todd Johnson
Vance 11: Lisa S. Barnes
Wake 13: Lisa Grafstein, 14: Dan Blue, 15: Jay J. Chaudhuri, 16: Gale Adcock, 17: Sydney Batch, 18: Mary Wills Bode
Warren 3: Bobby Hanig
Washington 1: Norman W. Sanderson
Watauga 47: Ralph Hise
Wayne 4: E.S. "Buck" Newton
Wilkes 36: Eddie D. Settle
Wilson 4: E.S. "Buck" Newton
Yadkin 36: Eddie D. Settle
Yancey 47: Ralph Hise